rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Rodzaje balustrad do schodów wewnętrznych

image

Schody wewnętrzne są istotne w domu pod względem komunikacyjnym oraz kompozycyjnym. Ważne jest, aby pasowały do wnętrza. Wybierając schody, powinieneś również zwrócić uwagę na ich barierki, które będą stanowiły kluczowy element schodów.

 

Jak zbudowana jest balustrada?

 

Składa się ona z przymocowanych do schodów słupków, których zadaniem jest stabilizowanie całej konstrukcji. Przytwierdza się do nich poręcz, poziome listwy oraz ewentualne wypełnienie. Słupki lokalizowane są w stosunku do siebie w odległości 90-120 cm. Poręcz jest elementem poziomym schodów, jej celem jest ułatwienie wchodzenia i schodzenia. Nie powinna zawierać ostrych fragmentów, jej powierzchnia musi być gładka. Pamiętaj o tym, aby nie lokalizować jej zbyt blisko ściany, gdyż wtedy będzie niewygodna w stosowaniu – minimalna odległość to 5 cm. Średnica poręczy powinna zostać dostosowana do zasad ergonomii – jest to około 7 cm.

Wypełnienie schodów – mogą to być tylko poziome listwy, pionowe tralki lub pełne elementy w postaci tafli szkła, metalu, płyt drewnianych.

 

Jakie są rodzaje balustrad do schodów wewnętrznych?

Balustrady powinny posiadać wysokość w przedziale 90-110 centymetrów i być dopasowane do jej użytkowników, mogą mieć konstrukcję pełną lub ażurową. Wykonywane są z różnych materiałów – szkła, stali, drewna w zależności od upodobań i osobistych preferencji.

 

Wyróżniamy różne typy balustrad:

  • Stalowe – wymagają regularnej konserwacji, jednak są bardzo trwałe. Świetnie wyglądają w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach.

  • Szklane – nowatorskie rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest również w domach, optycznie powiększa przestrzeń. Często idzie w parze ze stalową konstrukcją. Do wypełnienia balustrad wykorzystywane jest szkło bezpieczne lub hartowane.

  • Drewniane – najbardziej klasyczna opcja. Wizualnie pasuje do wielu aranżacji wnętrza, daje wrażenie przytulności. Trzeba dodatkowo ją zabezpieczać specjalnymi preparatami ochronnymi do drewna, wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
     

Wybierając rodzaj balustrady do własnego domu, pamiętaj o tym, aby zdecydować się na rozwiązanie, które nie tylko będzie się najlepiej prezentowało, ale również nie będzie skomplikowane w utrzymaniu. Dzięki takiemu podejściu będziesz dłużej cieszyć się świetnym wyglądem klatki schodowej, bez konieczności prac renowacyjnych czy konserwatorskich.
 Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki


Opracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź