rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Schody żelbetowe

image

Schody żelbetowe są jednymi z najczęściej wykonywanych schodów w budynkach mieszkalnych, gdyż są tanie, estetyczne, odporne na działanie ognia i mogą przybrać różnorakie kształty.
 
Schody żelbetowe mogą mieć konstrukcję płytową, policzkową lub wspornikową. Wybrana konstrukcja określa, w jaki sposób będą one oparte na ścianie, belce lub stropie.
 

Schody płytowe tworzy płyta biegowa połączona bezpośrednio z płytą spocznikową (spocznikiem, podestem) lub oparta na belkach spocznikowych (żebrach), które stanowią fragment spocznika. Belka, która jest elementem konstrukcyjnym (przenoszącym obciążenia)jest specjalnie zbrojona, przez co jest grubsza od płyty i wystaje poniżej poziom stropu. Istnieje możliwość ukrycia belki w poziomie stropu, wtedy jej szerokość musi być równa czterokrotnej grubości płyty spocznikowej.
 
Schody policzkowe wykonywane są najczęściej w przypadku występowania większych rozpiętości i obciążeń. Płyta biegowa opiera się obustronnie na belkach policzkowych równoległych do biegu. Ta konstrukcja schodów jest często stosowana w schodach kręconych lub ażurowych.
 
Schody wspornikowe składają się z konstrukcji ukrytej w ścianie konstrukcyjnej, w której osadzone są z jednej strony pojedyncze stopnie i ewentualnie cienka płyta dolna. Ławę należy wykonać na etapie murowania ściany nośnej. Musi być ona połączona z podwaliną i stropem. Taka konstrukcja schodów wykorzystywana jest najczęściej przy budowie schodów ażurowych.
 
W budownictwie jednorodzinnym, często stosuje się schody prefabrykowane, gdzie gotowe elementy schodów (biegi i spoczniki) dostarczane są bezpośrednio na plac budowy i montowane w przygotowanej wcześniej konstrukcji. W przypadku schodów o skomplikowanych kształtach stosuje się metodę monolityczną, czyli bezpośrednie wykonywanie wszystkich elementów schodów na budowie. Wybór metody zależy głównie od rodzaju skomplikowania układu schodów. Ważne jest, aby schody były wykonane starannie i zgodnie z projektem, gdyż wygodne i estetyczne schody to chluba domu.
 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa