rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Renowacja istniejących schodów

image

Schody drewniane są chętnie wybierane przez właścicieli domów głównie ze względu na spore walory estetyczne oraz niskie koszty wzniesienia. Ich niewątpliwym minusem jest to, że aby dobrze wyglądały, musisz o nie odpowiednio dbać. Przywrócenie blasku elementom wykonanym z drewna nie jest trudne, lecz wymaga systematyczności.

 

Kiedy czas na renowację schodów?

 

Twoje drewniane schody straciły już blask i poszarzały? To najwyższy czas na renowację. W pierwszym kroku konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża, czyli usunięcie łuszczących się powłok ze schodów, a także zniszczonej, wierzchniej warstwy drewna – dobry efekt uzyskasz stosując papier ścierny o grubych ziarnach lub szlifierkę. Dopiero wtedy schody będą gotowe na całkowite odświeżenie. Jeżeli podczas wcześniejszych prac powstały ubytki w drewnie, to należy je uzupełnić szpachlą do drewna (lub sam stwórz masę łącząc pył pozostały po szlifowaniu z klejem). Następnie takie miejsce należy znowu przeszlifować i usunąć ewentualny osad. Do odświeżenia schodów najczęściej stosuje się specjalne preparaty ochronne do malowania drewna – najlepiej wybierać produkty, które posiadają podwyższoną odporność na ścieranie.
 

Olej czy bejca?

Aplikacja zakupionego preparatu ochronnego na schody zależy od jego konsystencji. Wyroby na bazie oleju nakłada się pędzlem albo gąbką, konieczne jest nakładanie dwóch-trzech warstw co 6 godzin. Po nałożeniu każdej należy usunąć nadmiar preparatu. Kiedy zdecydowałeś się na bejcę, to powinieneś nałożyć ją bawełnianą szmatką. Warstwy nanoszone są aż do uzyskania intensywności koloru, która Cię interesuje. Musisz jednak zachować odstęp dwudziestoczterogodzinny pomiędzy kolejnym malowaniem. Po zakończeniu prac, konieczne jest nałożenie lakieru, impregnatu lub emalii na zabejcowane schody, dzięki czemu będą one odporniejsze na uszkodzenia. Możesz zastosować również lakierobejcę, która nada kolor schodom, a jednocześnie zabezpieczy je przed ścieraniem. Powyższe czynności pozwolą na dokładne odświeżenie schodów, dzięki czemu na nowo będą prezentowały się dobrze i odzyskają swój dawny blask.
 

schody drewniane renowacja konserwacja schodówOpracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź