rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


FCOM: Rzecz o komforcie termicznym - co na niego wpływa i jak go poprawić?

image

Dlaczego jedni marzną, kiedy termometry w domu pokazują 23 stopnie, a innym ciepło kiedy w pomieszczeniu jest nawet kilka stopni mniej?Jakie czynniki wpływają na indywidualne poczucie ciepła lub zimna. Czy można coś zrobić, aby poprawić komfort termiczny? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. 


Co wpływa na komfort termiczny?

Jak się okazuje na odczuwany przez nas komfort ciepła wpływ kilka elementów. Oczywiście najważniejszy z nich to temperatura powietrza. Jednak nie tylko ona decyduje o tym, czy będziemy odczuwać harmonię termiczna. Do pozostałych czynników, które również mają znaczenie, zaliczamy przede wszystkim wilgotność powietrza. Uważa się, że w mieszkaniu powinna ona wahać się między 40% a 70%.
Im wyższa wilgotność, tym subiektywne poczucie ciepła jest zazwyczaj wyższe. Warto o tym wiedzieć, jeśli z jakiś względów musimy utrzymywać niższą temperaturę w domu. 

Drugim elementem, który, poza temperaturą, decyduje o komforcie cieplnym, jest przepływ powietrza. Pewnie nie raz miałe(a)ś do czynienia z sytuacją, że ktoś w sąsiednim pokoju otworzył okno, a Ty od razu poczułe(a)ś nieprzyjemny chłód. Zdarza się to nawet w sytuacji, kiedy na zewnątrz temperatura jest podobna do tej, która panuje w mieszkaniu. Sam ruch powietrza sprawia, że komfort termiczny może spaść lub zwiększyć się, kiedy w środku jest za ciepło. Subiektywnie odczuwane ciepło

Czasami na nasze poczucie ciepła wpływają czynniki osobnicze. Ci, którzy miewają wysokie ciśnienie krwi lub wyższe tętno, z dużym prawdopodobieństwem uznają niższą temperaturę za idealną. Istotne znaczenia mają również przyzwyczajenia. Jeżeli termostat w domu mamy ustawiony na 20 stopni Celsjusza, to przy wyższej temperaturze w mieszkaniu sąsiadów możemy czuć się nieswojo. 
Okazuje się, że na subiektywnie odczuwane ciepło ma również wpływ płeć. Brytyjscy badacze stwierdzili, że kobiety są bardziej wrażliwe na temperaturę niż mężczyźni. To kobiety częściej zgłaszały, że jest im chłodno i były niezadowolone z warunków wewnątrz budynku, w którym prowadzony był eksperyment. 


Co zrobić, aby poprawić komfort cieplny? 

Po pierwsze, należy dostosować temperaturę. Jeśli nie możemy lub nie chcemy tego zrobić, można podnieść poziom wilgotności. Jednak nie należy z nią przesadzać. Chociażby dlatego, że nasze ściany nie lubią, kiedy powietrze jest mokre. Może to doprowadzić do ich zagrzybienia i zniszczenia. Maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 70%. Warto zadbać również o to, aby w mieszkaniu nie było przeciągów. Warto także pamiętać o dobrej termoizolacji budynku. Prostym rozwiązaniem, które można stosować przez cały rok jest np. farba termoizolacyjna GoTherm. Jest prosta w aplikacji i można ją stosować od wewnątrz.

Chcesz wiedzieć, więcej przeczytaj wcześniejsze artykuły: 
FCOM: Prosty sposób na termoizolację od środka
FCOM: Jeśli nie styropian, to co?KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Fcom Sp. z o.o.

E-mail: biuro@fcom.pro

WWW: www.fcom.pro

Tel: +48 606 113 203
Adres:
Węglowa 14
43-502 Czechowice-Dziedzice