![]() Finansowanie |
![]() Projekty |
![]() Fundamenty |
![]() Stropy |
![]() Ściany |
![]() Przegrody |
![]() Dachy |
![]() Okna |
![]() Drzwi |
![]() Podłogi |
![]() Schody |
![]() Izolacje |
![]() Instalacje |
![]() Wyposażenie |
![]() Bramy |
![]() Ogrodzenia |
![]() Tarasy |
![]() Ogrody |
Nowości w ArCADia-TERMO
Nowy program ArCADia-TERMOCAD 7 został wzbogacony o innowacyjne funkcjonalności w porównaniu do swojego poprzednika ArCADia-TERMO. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Użytkowników oraz rosnącemu znaczeniu technologii BIM, stworzyliśmy unikalną hybrydę – połączenie kalkulatora do obliczeń cieplnych z edytorem graficznym CAD.
Rysunek 1 ArCADia-TERMOCAD - następca ArCADia-TERMO
Nowy produkt - TERMOCADIA
Rysunek 2 TERMOCADIA – edytor graficzny zintegrowany z ArCADia-TERMOCAD
Wbudowany edytor TERMOCADIA pozwala stworzyć graficzny, przestrzenny, parametryczny model architektoniczny budynku, który przekonwertowany na model cieplny wymienia dane z programem ArCADia-TERMOCAD.
Rysunek 3 Tworzenie modelu budynku w TERMOCADIA
Udoskonalono wymianę danych pomiędzy graficznym modelem cieplnym a programem obliczeniowym.
Rysunek 4 Przesył modelu budynku z TERMOCADIA do ArCADia-TERMOCAD
Dzięki wbudowaniu w ArCADia-TERMO edytora CAD, oba programy są ze sobą lepiej skomunikowane i od teraz możliwa jest wielokrotna wymiana danych pomiędzy rysunkiem a programem ArCADia-TERMOCAD.
Rysunek 5 Przycisk uruchamiania TERMOCADIA oraz przełączania się i wymiany danych pomiędzy ArCADia-TERMOCAD a TERMOCADIA
Jakakolwiek zmiana wymiarów czy struktury budynku na rysunku, dodanie lub usunięcie przegród, pomieszczeń lub kondygnacji w dowolnym momencie obliczeń, nawet już po wcześniejszym wyeksportowaniu modelu cieplnego i rozpoczęciu obliczeń cieplnych, zostanie zaktualizowana w ArCADia-TERMOCAD, bez utraty wcześniej wprowadzonych danych, np. dotyczących utworzonych stref cieplnych i stref chłodu, systemów w budynku czy danych do obliczeń audytu lub analizy środowiskowo-ekonomicznej. Także zmiana w ArCADia-TERMOCAD parametrów pomieszczeń, takich jak nazwa, temperatura czy funkcji ogrzewane/nieogrzewane znajdzie odzwierciedlenie na rysunku. Za każdym przełączeniem pomiędzy ArCADia-TERMOCAD a TERMOCADIA, do pomieszczeń zdefiniowanych na rysunku będzie też przekazywana obliczona na nowo ich moc cieplna.
Rysunek 6 Przycisk uruchamiania TERMOCADIA oraz przełączania się i wymiany danych pomiędzy ArCADia-TERMOCAD a TERMOCADIA – etap 3 Dane wejściowe – Dane o budynku
Raporty XML
Program daje teraz także możliwość m.in. generowania raportu świadectwa charakterystyki energetycznej w formacie XML, który można wczytać do Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Rysunek 7 Włączanie możliwości zapisu plików w formacie XML
Od tej pory sporządzone świadectwo można zarejestrować w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków na dwa sposoby: eksportując je bezpośrednio z programu opcją „Wyślij certyfikat” lub wczytując plik XML na platformę Centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Rysunek 8 Dwie opcje rejestrowania świadectw charakterystyki energetycznej: bezpośredni przesył online z programu ArCADia-TERMOCAD lub zapis pliku XML do ręcznego wczytania na konto w Centralnym rejestrze
Jeszcze wygodniejsza edycja raportów w ArCADia-TEXT
Raporty RTF można edytować bezpośrednio w programie, poprzez wbudowany edytor tekstowy ArCADia-TEXT.
Rysunek 9 Bezpłatny edytor tekstowy ArCADia-TEXT
Przycisk otwierający wybrany raport w edytorze tekstowym ArCADia-TEXT znajduje się w etapie Wydruki.
Rysunek 10 Etap Wydruki - opcje: generowania skróconego raportu, otwierania go do edycji we wbudowanym edytorze ArCADia-TEXT oraz funkcje wydruku, zapisu do formatu RTF i PDF
Precyzyjna mapa
Dodano także szczegółową mapę OpenStreetMap, która pozwala na wskazanie dokładnej lokalizacji budynku celem doboru właściwej strefy klimatycznej.
Rysunek 11 Szczegółowa mapa OpenStreetMap
Audyty efektywności energetycznej
W wersji PRO dodano opcję uwzględnienia w obliczeniach audytu zapotrzebowania energii na cele oświetlenia oraz urządzeń elektrycznych.
Rysunek 12 Audyt efektywności energetycznej - modernizacja sprzętu i urządzeń
Dwa nowe etapy są dostępne w części Audyt, po wybraniu tematu obliczeń „Audyt efektywności energetycznej”. Są to etapy Sprzęt i urządzenia oraz Oświetlenie. W etapie Sprzęt i urządzenia można wskazać do modernizacji wybrane urządzenia: sprzęt AGD (pralki, suszarki, chłodziarki, zamrażarki, piekarniki, zmywarki), sprzęt IT (komputery, drukarki, itd.) oraz napędy do urządzeń elektrycznych. Obliczenia są wykonywane metodą uproszczoną podaną w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 10 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii.
Rysunek 13 Metody obliczeń modernizacji oświetlenia
W etapie Audyt – Oświetlenie oceny opłacalności modernizacji instalacji oświetlenia można dokonać jedną z czterech metod:
- na podstawie natężenia i skuteczności oświetlenia,
- na podstawie mocy opraw,
- wymiany źródeł światła,
- wymiany opraw oświetleniowych.
Dwie pierwsze wyżej wymienione metody są metodami szczegółowymi, których obliczenia bazują na metodologii dotyczącej świadectw i charakterystyk energetycznych (wyznaczanie wskaźnika LENI, obliczenia zgodne z normą PN-EN 15193), a dwie ostatnie to metody uproszczone podane w rozp. MG z 10 sierpnia 2012 r., dotyczącego audytów efektywności energetycznej.
Rysunek 14 Audyt efektywności energetycznej – możliwość wskazania do modernizacji sprzętu i urządzeń elektrycznych oraz instalacji oświetlenia wbudowanego
Wyliczona oszczędność energii końcowej i pierwotnej, uzyskana dzięki zaproponowanym modernizacjom, jest przeliczana na tony oleju ekwiwalentnego, która to wielkość jest istotna w audytach efektywności energetycznej.
Rysunek 15 Audyt efektywności energetycznej – przeliczanie średniorocznej oszczędności energii na tony oleju ekwiwalentnego
Nowy raport przegród
Jest też dostępny nowy raport „Zestawienie przegród”, w którym podane są wszystkie przegrody występujące w budynku, z podziałem na kondygnacje i typy, wraz z ich wymiarami i orientacją względem stron świata. Tego typu zestawienie przegród jest zazwyczaj wymagane do dołączenia do opracowań audytów na cele RPO.
Rysunek 16 Nowy raport „Zestawienie przegród”, przydatny przy sporządzaniu audytów w ramach RPO
Raport jest dostępny w etapie Wydruki w grupie raportów „Obliczenia cieplne”.
Rysunek 17 Zestawienie przegród z podziałem na kondygnacje, podanymi powierzchniami, wsp. U oraz orientacjami względem stron świata
Więcej dostępnych materiałów termoizolacyjnych
W bazie edytora materiałów budowlanych znalazły się produkty termoizolacyjne marki ISOVER.
Rysunek 18 Wzbogacona o kolejnego producenta baza edytora materiałów budowlanych
W bazie edytora materiałów budowlanych dostępna jest szeroka gama produktów termoizolacyjnych ISOVER, do docieplenia ścian czy dachów.
Rysunek 19 Gama materiałów termoizolacyjnych marki ISOVER
Nowe warunki techniczne
Od wersji ArCADia-TERMO 6.6 zmodyfikowano również sposób, w jaki dokonuje się wyboru warunków technicznych w projekcie. W programie ArCADia-TERMOCAD można wykonywać obliczenia z użyciem warunków technicznych WT 2008, WT 2014, WT 2017 lub WT 2021.
Rysunek 20 Parametry WT – wymagania dla wsp. U przegród
W celu wskazania warunków technicznych, jakie mają być przyjęte za wartości referencyjne, należy w menu Ustawienia – Opcje – Wybór obliczeń wybrać jedną z dostępnych opcji.
Rysunek 21 Wybór warunków technicznych
Pod przyciskiem Parametry WT, który uaktywnia się po wybraniu WT 2014, 2017 lub 2021, dostępny jest podgląd wymaganych wartości wsp. U oraz wskaźnika EP.
Rysunek 22 Parametry WT – wymagania dla wartości wskaźnika EP
Informacja o wybranych wartościach referencyjnych pojawi się na górnym pasku okna programu, obok tytułu wykonywanych obliczeń, oraz w raporcie projektowanej charakterystyki energetycznej.
Rysunek 23 Informacja o wybranych warunkach technicznych
Odpowiednie wartości referencyjne będą także widoczne w tablicach dostępnych w poszczególnych etapach obliczeń. Jeśli Użytkownik skorzysta z wysuwanej listwy startowej i wybierze na niej temat obliczeń, program automatycznie przyjmie aktualnie obowiązujące warunki techniczne, czyli obecnie WT 2017.
Rysunek 24 Warunki techniczne w raporcie projektowanej charakterystyki energetycznej
Rysuj w TERMOCADIA, LICZ w ArCADia-TERMOCAD
Użytkownik ma do wyboru dwie drogi obliczeń: pełne obliczenia wyłącznie w ArCADia-TERMOCAD, z ręcznym definiowaniem przegród, strat przez przenikanie oraz struktury i wymiarów budynku, albo współpracę z edytorem graficznym.
Schemat pracy z ArCADia-TERMOCAD, z wykorzystaniem graficznego modelu cieplnego, powinien wyglądać następująco:
-
otwarcie ArCADia-TERMOCAD
Rysunek 25 Uruchamianie ArCADia-TERMOCAD
-
uruchomienie TERMOCADIA (tworzenie modelu budynku od nowa); opcjonalnie import istniejącego pliku DWG
Rysunek 26 Przyciski otwierania edytora graficznego TERMOCADIA
Rysunek 27 Otwieranie pliku DWG
-
stworzenie/zmodyfikowanie modelu budynku w TERMOCADIA
-
przesłanie modelu całego budynku lub tylko jego części (wybranych pomieszczeń) do ArCADia-TERMOCAD
Rysunek 28 Przycisk przesyłu danych z TERMOCADIA do ArCADia-TERMOCAD
Rysunek 29 Wybór pomieszczeń do przesyłu do ArCADia-TERMOCAD
-
dokończenie obliczeń w ArCADia-TERMOCAD
-
zapis pliku z obliczeniami do formatu THB
Rysunek 30 Zapis pliku THB
-
opcjonalnie przekazanie wyliczonych w ArCADia-TERMOCAD mocy cieplnych pomieszczeń z powrotem na rysunek w TERMOCADIA
Rysunek 31 Przyciski przesyłu mocy cieplnych do TERMOCADIA
-
opcjonalnie zapis modelu budynku do pliku DWG
Rysunek 32 Zapis do pliku DWG projektu budynku narysowanego w TERMOCADIA i przesłanego do ArCADia-TERMOCAD
-
opcjonalnie modyfikacje rysunku i ponowna synchronizacja z ArCADia-TERMOCAD
-
odświeżenie obliczeń w ArCADia-TERMOCAD i ponowny zapis projektu
-
ponowne przekazanie mocy cieplnych do TERMOCADIA
-
zapis projektów THB i DWG.
Czynności 4-12 można powtarzać wielokrotnie, przełączając się pomiędzy dwoma programami: ArCADia-TERMOCAD i TERMOCADIA, bez ryzyka utraty danych wprowadzonych w ArCADia-TERMOCAD. Po jakiejkolwiek zmianie właściwości pomieszczeń (funkcji/nazwy, temperatury, wymiarów, dodaniu/usunięciu pomieszczenia) czy modyfikacji przegród (materiałów, ilości/grubości warstw, dodaniu/usunięciu przegrody) na rysunku, należy ponownie zsynchronizować TERMOCADIA z ArCADia-TERMOCAD. Co istotne, dane już wprowadzone w ArCADia-TERMOCAD nie zostaną utracone (np. dane do obliczeń wentylacji, zysków ciepła, dane do obliczeń audytu, opisy czy dane adresowe). Analogicznie, jeśli po przekazaniu danych z TERMOCADIA do ArCADia-TERMOCAD, w ArCADia-TERMOCAD zostaną zmienione np. nazwy, numery pomieszczeń czy ich temperatury, lub zmianie ulegną wyliczone moce, aby zaktualizować te dane w TERMOCADIA, wystarczy kliknąć przycisk wymiany danych z TERMOCADIA.
Rysunek 33 Obciążenie cieplne pomieszczenia wyliczone w etapie Straty ciepła
Znakomitym przykładem efektywnego wykorzystania szerokich możliwości jakie oferuje program ArCADia-TERMOCAD, jest zaprojektowanie nowego budynku za pomocą wbudowanego edytora graficznego TERMOCADIA, następnie błyskawiczne sporządzenie dla tego budynku projektowanej charakterystyki energetycznej lub świadectwa charakterystyki energetycznej wraz z np. analizą emisji zanieczyszczeń, oszacowaniem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, obliczeniem zysków ciepła na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych czy doborem urządzeń grzewczych, poprzez przekazanie danych o budynku w postaci modelu cieplnego z TERMOCADIA do ArCADia-TERMOCAD.
Rysunek 34 Obliczenia dodatkowe: efekt ekologiczny, ekonomiczny, dobór ogrzewania i klimatyzacja
Rysunek 35 Efekt ekologiczny - obliczenia emisji zanieczyszczeń
Rysunek 36 Efekt ekonomiczny - obliczenia kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych
Rysunek 37 Klimatyzacja - obliczenia zysków ciepła w pomieszczeniach
Wyniki doboru urządzeń grzewczych (grzejników, ogrzewania podłogowego, powietrznego lub innego), na podstawie wyliczonego w ArCADia-TERMOCAD obciążenia cieplnego poszczególnych pomieszczeń, można wykorzystać do zaprojektowania instalacji ogrzewania w systemie ArCADia (LT/10/10+) za pomocą nakładki branżowej Instalacje grzewcze (wrysowania grzejników, rurociągów, ogrzewania podłogowego).
Rysunek 38 Dobór ogrzewania podłogowego
Wyliczone moce cieplne pomieszczeń można w każdym momencie przekazać na model budynku.
Rysunek 39 Przyciski przekazujące wyliczone moce cieplne pomieszczeń z ArCADia-TERMOCAD na model budynku w TERMOCADIA (rysunek)
Za pomocą nakładki Instalacje grzewcze można wrysować w budynek instalację ogrzewania, poprzez np. otworzenie w systemie ArCADia (LT/10/10+) pliku DWG wcześniej wyeksportowanego z TERMOCADIA.
Rysunek 40 Dobór grzejników
Znane z obliczeń w module Dobór grzejników parametry dobranych grzejników (wymiary, moce, typoszereg), ogrzewania podłogowego (rozstaw, średnica rur) czy nagrzewnic wystarczy wpisać we właściwości wstawianych na rysunku urządzeń z nakładki branżowej Instalacje grzewcze.
Dane przesyłane z TERMOCADIA do ArCADia-TERMOCAD to:
- nazwy/funkcje, numery i przedrostki pomieszczeń,
- wymiary pomieszczeń (powierzchnie, kubatury; również pomieszczenia wydzielone ścianami wirtualnymi),
- temperatury pomieszczeń,
Rysunek 41 Dane pomieszczeń
- współczynniki zmniejszenia temperatury pomieszczeń nieogrzewanych,
Rysunek 42 Współczynnik zmniejszenia temperatury
- natężenie oświetlenia w pomieszczeniach,
Rysunek 43 Natężenie oświetlenia
- grupowanie pomieszczeń,
Rysunek 44 Grupowanie pomieszczeń
- typy i rodzaje przegród,
- współczynniki przenikania ciepła przegród,
Rysunek 45 Właściwości przegród
- warstwy przegród (materiały, grubości, parametry materiałów: gęstość, ciepło właściwe, wsp. λ),
Rysunek 46 Parametry materiałów
- wymiary przegród (długość, szerokość, wysokość, powierzchnia),
- orientacje przegród względem stron świata według róży wiatrów,
- ilość stolarki (okien, drzwi),
- mostki cieplne (otwory okienne i drzwiowe, naroża ścian, łączenia ścian ze ścianami),
- dane kondygnacji (ilość, nazwy),
Rysunek 47 Zaimportowana struktura budynku
- kąt nachylenia dachu (widoczny w oknach dachowych),
- parametry podłogi na gruncie (obwód, powierzchnia, zagłębienie) i ścian na gruncie (zagłębienie, długość),
- powierzchnia zabudowy, jeśli wstawiony teren.
Rysunek 48 Eksport danych z TERMOCADIA do ArCADia-TERMOCAD
Dane przekazywane z ArCADia-TERMOCAD (etap Straty ciepła) do TERMOCADIA:
- nazwy i numery pomieszczeń,
- temperatury pomieszczeń ogrzewanych,
- współczynniki zmniejszenia temperatury pomieszczeń nieogrzewanych (wyliczone z normy PN-EN ISO 13789 lub wstawione z tablic z normy PN-EN 12831),
- wyliczone moce cieplne pomieszczeń.
Rysunek 49 Wyliczona moc cieplna pomieszczenia
KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe
E-mail: intersoft@intersoft.pl
WWW: www.intersoft.pl
90-057 Łódź
-
Jaka jest różnica między farbą lateksową a ceramiczną?
Farba ceramiczna czy farba lateksowa
- Szczelne i komfortowe poddasze z Vario® DoubleFit+ od ISOVER
- FCOM: Rzecz o komforcie termicznym - co na niego wpływa i jak go poprawić?
- Jak założyć rynny na tarasie?
- Jak dobrać odpowiednią moskitierę do okna?
-
Efektywność energetyczna budynku
Co to jest energetyczny budynek? Budynek energetyczny, a prawo budowlane.
- Fotowoltaika w pigułce
- Geotermia czyli energia geotermalna
- AZEnergia: Czy fotowoltaika nadal się opłaca?
- Rola odkurzacza centralnego w domu pasywnym
Katalog Firm
-
Krop System
Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia… -
Corab
Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr… -
Dorken Delta Folie Sp. z o.o.
Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
Ogłoszenia
Awilux - Zatrudniamy: Pracownik Biura Obsługi Klienta PVC
Nie szukamy idealnych CV, szukamy ludzi z pasją!AZEnergia - A może praca w sprzedaży? Powiększamy
W związku z dalszym rozwojem firmy poszukujemy osób na stanowisko:Synteza Oze: Pracuj z nami!
Jeżeli lubisz pracę z ludźmi i dobrze się czujesz w sprzedaży - szukamy
Filmy
Torggler: Hydroizolacja BLACK HYDRO SPRAY_film
Zapraszamy na film.Kacpersky: Kompaktowa centrala wentylacyjna LG 100
Obejrzyj krótką prezentację laureata Złotego Medalu MiędzynarodowychSpecjalna oferta Synteza Oze - poznaj szczegóły!
Wybierz odpowiednią moc i skontaktuj się z nami!