rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Rola odkurzacza centralnego w domu pasywnym

image

Jednym z wydajnych rozwiązań w zakresie sprzątania domów jednorodzinnych jest odkurzacz centralny. Przez wiele lat uznawany był za przejaw luksusu, jednak obecnie coraz chętniej stawiają na niego świadomi inwestorzy. Wszystko dlatego, że odkurzacz centralny doskonale sprawdza się m.in. w domu pasywnym. Odpowiedni model będzie nie tylko wydajny, ale także ograniczy zużycie energii elektrycznej i obniży Twoje rachunki za prąd.

Czym jest centralny odkurzacz?

Odkurzacz centralny to wygodny i sprawdzony system, który służy do sprzątania. Podstawą systemu jest jednostka zasysająca, która znajduje się w wybranym pomieszczeniu w domu. Wraz z nią zainstalowany jest pojemnik na zanieczyszczenia trafiające tam przez rurociąg. Ze względu na specyfikę jej pracy i hałas, zazwyczaj umieszcza się ją w kotłowni lub w pomieszczeniu gospodarczym. Do tej jednostki podłączone są kanały, których gniazda znajdują się w pomieszczeniach. Wówczas wystarczy podłączyć do wybranego kanału wąż odkurzacza, a następnie sprzątać po włączeniu ssania. To zautomatyzowany system, dzięki któremu nie ma potrzeby każdorazowego przemieszczania się z odkurzaczem po innych pomieszczeniach i podłączania go do prądu. To niezwykle wygodne rozwiązanie w zakresie:

  • oszczędności czasu;
  • dbałości o podłogę;
  • oszczędności energetycznej.


Nowoczesne rozwiązania gwarantują wysoką wydajność sprzątania przy obniżonym poborze energii elektrycznej. To sprawia, że doskonale sprawdzają się również w domach pasywnych.

 

Jaką rolę pełni w domu pasywnym?

Przede wszystkim starannie wybrany odkurzacz centralny jest energooszczędny. Im mniejsze zużycie energii podczas odkurzania, tym mniejsze rachunki za prąd. To niezwykle ważne w przypadku budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Budynki budowane w tych standardach muszą spełniać rygorystyczne normy w zakresie zużycia prądu. Im mniej, tym lepiej. Ponadto instalacja odkurzacza centralnego pozwala na zaoszczędzenie czasu. W skali domu to nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt minut na jednym odkurzaniu. Nie bez znaczenia jest także wygoda osoby, która odpowiada za porządki domowe. Przemieszczanie odkurzacza na kółkach po całym domu może prowadzić do uszkodzenia podłogi lub dywanów. Pod tym względem zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem jest odkurzacz centralny. Może być zasilany z energii pochodzącej z paneli solarnych, co dodatkowo zwiększa energooszczędność tego rozwiązania.


 

Kiedy zdecydować się na odkurzacz centralny?

Decyzję o inwestycji w odkurzacz centralny warto podjąć już na etapie projektowania domu. Wówczas kanały będzie można przygotować na etapie budowy i nie będzie potrzeby ingerencji w stojące już ściany. Oczywiście odkurzacz centralny można montować w już istniejącym budownictwie, jednak wtedy należy liczyć się z większymi kosztami inwestycji i z potrzebą wykonania prac remontowych. Ciekawym wyborem jest odkurzacz cykloniczny.

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja (Ł.G).
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź