rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Zbrojenie stropu, zanim rozpoczniesz prace budowlane

image

Strop pełni niezwykle istotną funkcję w każdym budynku. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto zapoznać się z zasadami zbrojenia stropu, a także z zadaniami, które będzie on spełniał. Wbrew pozorom strop to nie tylko betonowa płyta, ale również dedykowane wieńce, dzięki którym możliwe jest stworzenie połączeń ze ścianami nośnymi. Co warto wiedzieć o zbrojeniu stropu przed rozpoczęciem prac?


Jakie są zadania stropu?

Projektowanie i tworzenie stropu, fundamentu wymaga wiedzy inżynierskiej i uwzględniany jest już przy projekcie domu. Ten element budynku, przy budowie domu, pełni ważne funkcje konstrukcji stropu. Strop to pozioma przegroda, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń związanych z budynkiem na słupy lub ściany. Takie rozwiązanie przekłada się bezpośrednio na zwiększenie sztywności budynku oraz jego stabilizację. Ponadto starannie wykonane stropy mają wpływ na poprawę bilansu cieplnego budynku, czy też lepszą akustykę wnętrz. Docelowo pełnią również rolę podkładu pod materiał podłogowy. W związku z tym stropy, zwane płytami fundamentowymi, pełnią kilka funkcji równolegle, dlatego zbrojenie stropu i jego projektowanie powinno uwzględniać każdy detal. Dzięki temu zadba się nie tylko o bezpieczeństwo prac na budowie i mieszkańców, ale także dłuższa żywotność budynku i niższe koszty jego eksploatacji.


Do popularnych rozwiązań na polskim rynku należą m.in.:
 • strop Filigran (strop filigranowy);
 • strop Ackermana;
 • strop Teriva.Zbrojenie stropu - zasady

Istnieją uniwersalne zasady zbrojenia płyty stropowej. Mogą się nieco różnić w zależności od tego, na jaki rodzaj stropu się zdecydujesz oraz z jakich materiałów skorzystasz. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swoją sytuację ze specjalistą np. kierownikiem budowy. Podczas zbrojenia stropu powinno się zadbać o:
 • odpowiednią odległość zakładu i zakotwienia zbrojenia;
 • profesjonalne wykonanie zbrojenia;
 • odpowiednie umiejscowienie zbrojenia w szalunku i zabezpieczenie go przed przesunięciem;
 • wykorzystanie żeber rozdzielczych i wzmocnień stropu;
 • optymalną ilość prętów;
 • głębokie oparcie elementów stropu na murze;
 • optymalne zawibrowanie mieszanki betonowej;
 • cierpliwość przy rozszalowaniu.
 • dodatkowe wzmocnienie
Pamiętaj o tym, a wykonany przez Ciebie strop spełni rynkowe standardy w zakresie funkcjonalności, wytrzymałości i bezpieczeństwa.
 


Zbrojenie stropu monolitycznego - na czym polega?

Stropy monolityczne bardzo często wykorzystywane są w przypadku domów jednorodzinnych. Wówczas stosuje się ułożenie prętów w układzie krzyżowym lub jednokierunkowym. W fazie zbrojenia niezwykle ważne jest to, aby rozstaw pomiędzy prętami w stropie odpowiadał temu, co znajduje się na projekcie. Ponadto bardzo ważna jest średnica poszczególnych elementów zbrojenia, aby całość była funkcjonalna i bezpieczna. Zbrojenie stropu monolitycznego wymaga również zastosowania profesjonalnych podkładów dystansowych wykonanych z tworzyw sztucznych lub betonu.


Podstawowe zalety tego rozwiązania to:
 
 • łatwa dostępność prętów zbrojeniowych;
 • możliwość adaptacji zbrojeń do nietypowych kształtów stropów;
 • korzystna cena całej instalacji.


Decydując się na budowę własnego domu już na etapie projektu budynku musimy zdecydować się strop, który będzie spełniał warunki bezpieczeństwa. Należy również pamiętać o podpiwniczeniu całej powierzchni konkretnego domu całego budynku, izolacji czy też hydroizolacji. Pozwoli to uniknąć pęknięć.


  Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź